لوگو اوچوش
خدمات ملکی در ترکیه

خدمات ملکی در ترکیه

کشور ترکیه به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوای خوب خود و شرایط اقتصادی مساعدش، یکی از محبوب‌ترین کشورها برای اقامت موقت یا زندگی است و به‌همین‌دلیل این روزها اجاره و خرید ملک در ترکیه، بین ایرانیان طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ زیرا می‌توانند از طریق آن، اقامت این کشور را بگیرند. نکتۀ مهم این است که اجاره و خرید ملک، شرایط و قوانینی دارد که متقاضیان، پیش‌از خرید باید از آن‌ها آگاهی کامل پیدا کنند و با توجه به شرایط و قوانین وضع‌شده، اقدامات لازم را انجام بدهند تا در روند کارشان، مانع و مشکلی پیش نیاید. در ادامه به قوانین خرید و اجاره ملک در ترکیه و جزئیات آن، خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

شرایط و مراحل اجارۀ ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه، سال‌های پیش با شرایط پیچیده‌ای همراه بود و به‌همین‌دلیل همۀ افراد توانایی به ثمر نشاندن هدفشان را نداشتند؛ اما امروزه دیگر از آن قوانین سخت‌گیرانه خبری نیست و به فرایند اجاره ملک و خانه بسیار آسان‌تر شده و تنها شرایطی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان در این کشور خانه اجاره کرد و دست‌کم به مدت یک سال در آن اقامت داشت.

شرایط اجارۀ ملک در ترکیه

شرایط اجاره ملک و خانه در این کشور شباهت زیادی با ایران دارد، با این حال در کنار شباهت‌ها، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که متقاضیان باید از آن‌ها مطلع باشند. این شرایط از قرارِ زیر هستند:

 • در ترکیه تنها خرید و اجارۀ ملک ممکن است و گزینه‌ای به‌عنوان رهن خانه وجود ندارد.
 • از مستاجران پول زیادی به اسم پول پیش گرفته نمی‌شود و تنها به‌اندازۀ 1 یا 2 دو مبلغ اجارۀ ماهیانه از آن‌ها گرفته می‌شود که تعیین آن به مبله‌بودن یا نبودن خانه بستگی دارد.
 • به پولی که ابتدا از مستاجر گرفته می‌شود، دپوزیت می‌گویند و پس‌از اتمام قرارداد به او پس داده می‌شود.
 • مبلغ اجارۀ ماهیانه، ابتدای هر ماه گرفته می‌شود و مثل ایران آخر ماه دریافت نمی‌شود.
 • همۀ جزئیات و توافق‌ها باید به شکل دقیق در قرارداد نوشته شود تا اعتبار قانونی داشته باشد.
 • موجر موظف است همۀ لوازم و تاسیسات خانه را سالم و تعمیرشده تحویل بدهد و مستاجر هم وظیفه دارد همه‌چیز را به همین شکل تحویل بدهد و اگر چیزی خراب شده است، پیش‌از تحویل خانه، تعمیرش کند.
 • هم موجر هم مستاجر، برای فسخ قرارداد پیش‌از موعد، باید از 2 ماه قبل به یکدیگر اطلاع بدهند.
 • براساس قانون ترکیه، صاحب‌خانه حق فسخ قرارداد را ندارد، مگر اینکه مستاجر مشکلات جدی و خاصی داشته باشد، برای همسایه‌ها دردسر ایجاد کند، اجارۀ ماهانه را نپردازد و مواردی از این دست.
 • اجارۀ فرعی در ترکیه غیرقانونی است و درصورتی که این کار با رضایت صاحب‌خانه انجام شود، تمام عواقب و مسئولیت‌ها بر عهدۀ مستاجر جدید است.
 • صاحب‌خانه حق افزایش اجاره را دارد و درصورتی‌که مستاجر مخالف باشد، برای حل این اختلاف باید مراحل قانونی را طی کنند تا در دادگاه به آن رسیدگی شود.

مراحل اجاره ملک در ترکیه

افرادی که خواهان اجاره ملک در ترکیه هستند، ابتدا باید بودجۀ لازم برای این کار را فراهم کنند. سپس به‌سراغ شهر و محلۀ دلخواه بروند و مکان خانه را تعیین کنند. این کار را می‌توانند به تنهایی یا به کمک آژانس‌ها و موسسات مهاجرتی مثل اوچوش انجام بدهند. در این مرحله توجه به مناطق ممنوعۀ ترکیه که به‌دلیل اشباع ساکنین خارجی، دیگر امکان اجاره و خرید خانه در آن نیست نیز باید توجه شود. پس‌از تعیین مکان خانه و کمک‌گرفتن از آژانس‌ها و املاک‌های معتبر همان منطقه، فرد باید به بازدید خانه‌ها برود تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کند. بعد از بازدید از خانه و مذاکره با صاحب‌خانه و رسیدن به توافق، قرارداد تنظیم می‌شود، هزینه‌های لازم و اولیه پرداخت می‌شود و فرد می‌تواند در خانۀ اجاره‌شدۀ خود سکونت داشته باشد.

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

شرایط و مراحل خرید ملک در ترکیه

علاوه‌بر اجاره ملک در ترکیه که طرفداران بسیاری دارد، خرید ملک در ترکیه نیز با استقبال زیادی روبه‌روست و یکی از بهترین شیوه‌های سرمایهگذاری در ترکیه به حساب می‌آید. دلیل این مسئله مزایای خرید ملک در این کشور است که درنهایت منجر به سود صاحبان خانه‌ها می‌شود. برای مثال موقعیت خوب جغرافیایی، رشد قیمت خانه در ترکیه، ریسک پایین سرمایه‌گذاری در این کشور، خوب‌بودن قیمت اجاره و… بخشی از این مزایا هستند. در ادامه به شرایط خرید ملک و مراحل آن در کشور زیبای ترکیه خواهیم پرداخت.

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در این کشور برای متقاضیان ایرانی، به صورت زیر است:

 • ایرانیان نمی‌توانند در مناطق مرزی، نظامی و امنیتی ترکیه خانه بخرند.
 • متراژ مجاز برای خرید املاک 30 هکتار است و این شامل همۀ املاک مثل خانه، زمین، باغ و… می‌شود.
 • درصورتی‌که فرد با هدف ساخت‌وساز، ملکی خریده باشد باید حداکثر بعد از 2 سال، مجوزهای لازم را بگیرد و کار ساخت‌وساز را به پایان برساند.
 • متقاضیان خرید ملک در این کشور نباید سوء پیشینه و محکومیت کیفری داشته باشند و این مورد حتماً بررسی خواهد شد.
 • با خرید ملک یا خانه‌ای به ارزش 400 هزار دلار، فرد می‌تواند برای اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه اقدام کند.
 • افرادی که قصد گرفتن اقامت دائم از طریق خرید ملک را دارند، حتماً باید از یک صاحب‌خانۀ ترک خانه بخرند.
 • تمامی جزئیات و توافق‌ها باید در قرارداد ذکر شود و رسمی باشد؛ وگرنه فاقد اعتبار خواهد بود.
 • در برخی محله‌های ترکیه مثل فاتح، امکان خرید خانه وجود ندارد و به‌همین‌دلیل فرد پیش‌از خرید باید از تمامی مناطق ممنوعه برای خرید و اجاره آگاهی داشته باشد تا ضرری متوجه او و سرمایه‌اش نشود.
 • خارجیان تنها می‌توانند 10 درصد از املاک و مستغلات یک منطقه و محله را خریداری کنند، نه بیشتر.
 • افرادی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند باید شهروندان کشورهایی باشند که مجاز به خرید ملک در کشور ترکیه هستند.

مراحل خرید ملک در ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه با اجاره ملک در ترکیه شباهت زیادی دارد و تفاوت‌ها محدود به قرارداد و انتقال سند است. افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت دارند، برای اینکه بتوانند در این کشور ملک و خانه بخرند، ابتدا باید بودجۀ آن را فراهم کنند و سپس به کمک املاکی‌ها و موسسات مربوطه، از بین محلات و خانه‌های مختلف، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند تا به تایید کارشناسان برسد.

پس‌از انتخاب ملک و تایید صلاحیت متقاضی، وقت مذاکره و توافق با صاحب ملک است که درصورت به ثمر رسیدنش، باید به نوتر یا همان دفاتر اسناد رسمی ترکیه مراجعه کنند تا سند از صاحب‌خانه به خریدار انتقال داده شود و مالکیت خانه تغییر کند. این کار حتماً باید در دفاتر قانونی انجام شود تا دارای اعتبار باشد. بعد از این مرحله، هزینه‌های لازم به فروشنده پرداخت می‌شود، سند به خریدار تحویل داده می‌شود و به این‌ترتیب، کار خرید ملک به پایان می‌رسد. پس‌از آن با توجه به ارزش مالی خانه، می‌توان برای اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه، اقدام کرد.

فرد می‌تواند در ملک خریداری‌شده سکونت کند، ساخت‌وساز انجام دهد یا آن را اجاره بدهد و درصورت رعایت قوانین مربوطه، هیچ مانع و مشکلی بر سر راهش نخواهد بود و اختیار تصمیم‌گیری برای ملک خود را دارد.

سخن پایانی

اجاره و خرید ملک در ترکیه این روزها به یکی از محبوب‌ترین راه‌های دریافت اقامت موقت و دائم برای ایرانیان تبدیل شده است که درصورت پیروی از قوانین مربوطه، می‌توانند به کمک آن حتی شهروندی ترکیه را نیز دریافت کنند. به‌دلیل مزایای جغرافیایی، اقتصادی و… کشور ترکیه، این روش می‌تواند با سود زیادی برای افراد همراه باشد. برای انجام آن این کار، لازم است متقاضیان از شرایط خرید و اجاره ملک در ترکیه آگاه باشند و با پیروی از این شرایط، بهترین املاک را اجاره یا خریداری کنند و از مزایای آن به‌طور کامل بهره‌مند شوند.

اسکرول به بالا