لوگو اوچوش

اقامت ترکیه

برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر و به ویژه کشورهای همسایه که از لحاظ فرهنگی به ایران نزدیک هستند، ترکیه یک مقصد محبوب و پرمتقاضی است. برای دریافت اقامت ترکیه ایرانی‌ها گزینه‌های متعددی دارند که بسته به هدف اقامت (تحصیلی، کاری، توریستی و…) مراحل و شرایط مختلفی دارد. در ادامه به انواع اقامت ترکیه و روش‌های دریافت آن طبق قانون اقامت ترکیه 2024 اشاره کرده‌ایم.

فهرست مطالب

انواع اقامت ترکیه

1. اقامت توریستی (کوتاه‌مدت)

اقامت توریستی یکی از انواع اقامت ترکیه است که به متقاضی اجازه اقامت 90 روزه در این کشور را می‌دهد. برای دریافت آن نیاز به ارائه پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار، بیمه مسافرتی و اثبات تمکن مالی است. همچنین امکان تمدید برای مدت مشابه با ارائه مدارک جدید وجود دارد.

2. اقامت تحصیلی

ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده‌ای است و به همین دلیل یکی از اقامت‌های محبوب در ترکیه، اقامت تحصیلی است.

افرادی که مجوز اقامت تحصیلی در ترکیه را اخذ می‌کنند، می‌توانند طول دوره تحصیل را در این کشور اقامت کنند. پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر در ترکیه، دارا بودن پاسپورت با اعتبار کافی، اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل و بیمه سلامت از مدارک مورد نیاز برای دریافت این نوع اقامت است.

3. اقامت کاری

یکی از راه‌های دریافت مجوز اقامت ترکیه استخدام در بخش صنعتی و تولیدی این کشور و یا راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه است. متقاضیان دریافت این اقامت می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز، برای مدت یکسال، اقامت کاری دریافت کنند. برای دریافت این اقامت هم نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ترکیه‌ای، دریافت مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، پاسپورت با اعتبار کافی و بیمه سلامت است.

4. اقامت از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه‌های مرسوم دریافت اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۴ ، خرید ملک در ترکیه است. برای دریافت اقامت به این روش، باید ملک خریداری شده حداقل 400,000 دلار آمریکا ارزش داشته باشد. این مبلغ ممکن است بسته به نوع و محل ملک متفاوت باشد؛ بنابراین بهتر است از مشاوران معتبری که اطلاعات دقیق به روز دارند، اطلاعات درست را دریافت کنید. برای این کار می‌توانید از مشورت مشاوران اوچوش کمک بگیرید تا برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک دچار مشکل نشوید.

در صورت خرید ملک در ترکیه، ابتدا به خریدار ملک، اقامت یک ساله اعطا می‌شود که پس از آن قابل تمدید است. در صورت داشتن شرایط لازم، بعد از 5 سال می‌توانید برای اقامت دائم و سپس شهروندی ترکیه درخواست دهید.

5- اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه یکی از راه‌های محبوب برای کسب اقامت و حتی شهروندی در این کشور است. در سال 2024، شرایط و مقررات این نوع اقامت به‌روز شده‌اند. بر اساس قانون اقامت ترکیه، حداقل میزان سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه برای دریافت اقامت 500 هزار دلار آمریکاست. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله خرید ملک، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تجاری، خرید اوراق قرضه دولتی، سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه یا ایجاد کسب و کار باشد. به این ترتیب در صورت ایجاد اشتغال برای 50 نفر در ترکیه شما می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

قانون جدید دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک 2024

در سال ۲۰۲۴، قوانین اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه نسبت به سال‌های قبل تغییر کرده است و حداقل مبلغ خرید ملک از 75000 دلار به 200000 دلار افزایش یافته است. همچنین علاوه بر مبلغ خرید ملک، شما باید نشان دهید که مبلغ خرید ملک را از یک حساب بانکی خارجی به یک حساب بانکی ترکیه انتقال داده‌اید. این تمام ماجرا نیست و شما همچنین باید نشان دهید که دارای درآمد ثابتی برای نگهداری از خود و خانواده خود در ترکیه هستید. به نوعی شما باید اسناد و مدارکی مبنی بر تمکن مالی خود ارائه دهید. پس از خرید ملک و انتقال مبلغ، می‌توانید درخواست اقامت خود را ارائه کنید. برای این منظور، باید به دفتر مهاجرت محلی (DGMM) مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را تحویل دهید تا اقامت شما به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.نکته قابل توجه این است که اقامت اولیه که به دلیل خرید ملک صادر می‌شود، معمولاً برای یک سال است. پس از این مدت، می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید

چگونه کارت کیملیک بگیریم؟

کارت کیملیک (Kimlik Kartı) کارت هویتی در ترکیه است که اطلاعات شخصی دارنده را شامل می‌شود. به عبارتی کارت کیمیلیک همان کارت ملی است که برای اتباع ترکیه و همچنین اتباع خارجی که اقامت قانونی در ترکیه دارند، صادر می‌شود. در ادامه به جزئیات مربوط به این کارت برای اتباع خارجی پرداخته می‌شود.

انواع کارت کیملیک برای اتباع خارجی:

کارت کیملیک موقت (اقامت کوتاه‌مدت):

این کارت برای افرادی که برای مدت زمان کوتاه‌مدت (معمولاً تا یک سال) در ترکیه اقامت دارند صادر می‌شود.

کارت کیملیک دائمی (اقامت بلندمدت):

این کارت هم برای افرادی که اقامت بلند مدت در ترکیه را دریافت کرده‌اند صادر می‌شود. پس از پنج سال اقامت متوالی و بدون وقفه در ترکیه، می‌توان برای این کارت درخواست داد.

مزایای اقامت در ترکیه کم نیستند و متقاضیان دریافت اقامت این کشور از امکاناتی چون، دسترسی به سیستم آموزشی و بهداشتی با کیفیت، تسهیل سفر به کشورهای دیگر و… بهره‌مند می‌شوند. با توجه به این موضوع ما  چگونگی اخذ مجوز اقامت ترکیه را برای شما شرح دادیم. شما می‌توانید با توجه به شرایط خود، از یکی از روش‌های گفته شده، نسبت به دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. برای این کار می‌توانید با کارشناسان اوچوش مشورت کنید و بهترین و سریعترین روش دریافت اقامت ترکیه را انتخاب کنید.

کارشناسان این موسسه با اطلاعات به روز خود نسبت به قوانین اقامتی جدید ترکیه در سال 2024، به شما کمک می‌کنند تا در سریعترین زمان ممکن اقامت خود را دریافت کنید.

اسکرول به بالا