لوگو اوچوش
دنکلیک در ترکیه

همراهی در امورات دنکلیک

دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های اخیر به‌دنبال جذب حداکثری دانشجویان بین‌المللی هستند و به‌دلیل شهرت، کارایی علمی و پیشرفت چشمگیری که ترکیه در تمام سطوح شاهد بوده است، به مقصدی جذاب برای تبادلات علمی تبدیل شده‌اند. بااین‌حال و با توجه به تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی که برای ادامه تحصیل به ترکیه روی می‌آورند و برای بررسی صلاحیت علمی دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل هستند، دانشگاه‌ها نیاز به معادل‌سازی یا دنکلیک مدارک مدارک مقطع دبیرستان یا مقاطع پایین‌تر تحصیلات آکادمیک دارند. دنکلیک مدرکی است که ثابت می‌کند دانش‌آموز دوره متوسطه را به پایان رسانده و تحصیلات او معادل تحصیل دانش‌آموزان در دبیرستان‌های ترکیه است. در این مقاله قصد داریم درباره مدارک لازم برای دنکلیک مدارک مقطع دبیرستان در ترکیه و مدارک لازم برای دنکلیک مدارک مقطع لیسانس به بالا در ترکیه صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای دنکلیک مدارک مقطع دبیرستان در ترکیه

دریافت گواهی معادل دیپلم برای تکمیل ثبت‌نام در هر موسسه آموزش عالی ترکیه الزامی است؛ اما دوره بررسی توسط اداره آموزش ملی می‌تواند از دانش‌آموزی به دانش‌آموز دیگر متفاوت باشد. تصمیم‌گیری برای صدور دنکلیک فقط در اختیار اداره آموزش ملی است و موسسات آموزش عالی نمی‌توانند درخواست موفقیت‌آمیز دنکلیک را تضمین کنند و درهرصورت، عدم دریافت گواهی معادل دیپلم نیز هرگونه پیش‌ثبت‌نام و وضعیت پذیرش در دانشگاه را لغو می‌کند.

دنکلیک ترکیه

شما می‌توانید برای مهاجرت به ترکیه با خدمات ما در موسسه مهاجرتی اوچوش تماس بگیرید و مسیرتان را هموار و کم‌دغدغه کنید. ما از نحوه تطبیق دیپلم دبیرستان با سیستم آموزشی ترکیه اطلاع داریم و می‌توانیم سریع‌تر این کار را انجام دهیم و مهم‌تر از همه اینکه شما مدرک خود را به‌موقع برای ثبت‌نام ارسال خواهید کرد. برای رسیدن به این هدف به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • فرم درخواست دیپلم دنکلیک؛
 • فتوکپی اجازه اقامت و کپی پاسپورت؛
 • ویزای دانشجویی؛
 • اصل مدرک؛
 • ریزنمرات (باید تمام سال‌های دبیرستان را طبق مقررات وزارت آموزش ترکیه پوشش دهد و باید توسط وزارت آموزش و پرورش/ امور خارجه یا دبیرستان مهر شود (مهر واقعی و نه فتوکپی). ریزنمرات برای دریافت گواهی معادل دیپلم الزامی است).
 • برای کشورهای امضاکننده کنوانسیون آپوستیل، دیپلم دبیرستان و ریزنمرات شما باید آپوستیل باشد (طبق مقررات وزارت آموزش ترکیه اجباری است). برای کشورهایی که امضاکننده کنوانسیون آپوستیل نیستند،دیپلم دبیرستان و ریزنمرات باید توسط وزارت آموزش و پرورش یا وزارت امور خارجه یا سایر مؤسسات مربوطه در کشورتان تأیید و مهر شده باشد.

ترجمه محضری مدرک تحصیلی و ریزنمرات، زمانی الزامی است که مدارک به یکی از زبان‌های زیر نباشد:

 • عربی؛
 • انگلیسی؛
 • آلمانی؛
 • فرانسوی.

برای معادل‌سازی مدرک دبیرستان در ترکیه لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • اطلاعات خود را از طریق لینک دنکلیک مدرک دبیرستان در ترکیه وارد کنید.
 • مدارک معادل گواهینامه دبیرستان در ترکیه را در وب‌سایت رسمی بارگذاری کنید.
 • تاریخی را که می‌خواهید معادل‌سازی را در آن انجام دهید، رزرو کنید.
 • به اداره آموزش در ترکیه بروید و اصل اسنادی را که آپلود کرده‌اید، نشان دهید.

توجه کنید که هیچ هزینه‌ای از سوی ادارات آموزش در ترکیه برای تکمیل تراکنش معادل به شما تحمیل نمی‌شود و شما از 2 روز تا 1 هفته در کنسولگری ترکیه و از 15 تا 30 روز در ادارات آموزش داخل ترکیه باید منتظر نتیجه نهایی بمانید.

مدارک لازم برای دنکلیک مدارک مقطع لیسانس به بالا در ترکیه

دنکلیک مدرک در ترکیه بر اساس مقطع تحصیلی به 2 قسمت تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

 • دنکلیک مدرک متوسطه در ترکیه؛
 • دنکلیک مدرک دانشگاهی در ترکیه.

باید بدانید که اکثر دانشگاه‌های ترکیه برای اخذ پذیرش دانشگاه نیازی به وجود مدرک دنکلیک ندارند و امکان ثبت‌نام در دانشگاه‌های ترکیه بدون اخذ مدرک معادل نیز وجود دارد. بااین‌حال، اگر مایل به تحصیل در دانشگاه‌ها و موسساتی هستید که نیاز به دنکلیک دارند، باید از مراحل آن هم اطلاع داشته باشید.

پس‌از تکمیل مراحل ثبت‌نام، دانشگاه به دانشجو مهلت می‌دهد تا مراحل معادل‌سازی گواهی دوره متوسطه را تکمیل کند و این مدت زمان بر اساس دانشگاه از 3 ماه تا 1 سال تحصیلی کامل متغیر است. البته دانشجو می‌تواند قبل‌از اخذ گواهی دنکلیک مدرک متوسطه در ترکیه، در این کشور به تحصیل مشغول شود و برای آزمون‌های دانشگاهی اقدام کند. در صورت عدم ارائه مدرک معادل در پایان بازه زمانی اعطایی به دانشجو، ثبت‌نام دانشگاه متوقف یا لغو خواهد شد.

اما برای دنکلیک مدرک دانشگاهی در ترکیه و برای افراد مهاجری که قصد اقامت کاری دارند باید بگوییم که با توجه به اصل فرصت‌های برابر بین دانشجویان خارجی و دانشجویان ترک که توسط دولت ترکیه پذیرفته شده است، خارجیانی که مایل به کار در ترکیه هستند در صورت تمایل به کار، ملزم به ارائه مدرک معادل مدرک دانشگاهی خواهند بود. فرآیند دنکلیک مدرک دانشگاهی در ریاست شورای آموزش عالی ترکیه در پایتخت آنکارا انجام می‌شود.

مدرک دنکلیک در ترکیه برای مقطع لیسانس فقط برای افرادی که مایل به کار هستند، موردنیاز است و دانشجویانی که مایل به تکمیل تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند، نیازی به ارائه مدرک معادل ندارند. مدارک لازم برای دنکلیک مدارک مقطع لیسانس به بالا در ترکیه شامل موارد زیر هستند:

 • فرم معادل گواهی دانشگاه؛
 • اقامت ترکیه یا هویت حفاظت موقت؛
 • گواهی دانشگاه و ریزنمرات ترجمه‌شده به ترکی و تاییدشده توسط دفتر اسناد رسمی در ترکیه.

بعد از فراهم‌سازی تمام مدارک بالا، مراحل زیر را انجام دهید:

 • همه اسناد را به‌صورت الکترونیکی در وب‌سایت رسمی بارگذاری کنید.
 • برای تحویل اصل اوراق و مدارکی که از طریق سایت به ریاست شورای آموزش عالی در ترکیه ارسال شده است، تاریخ رزرو کنید.

دلایل الزام به دنکلیک مدرک متوسطه برای تکمیل تحصیل در ترکیه

ترکیه به‌دنبال دستیابی به استانداردهای خود است و مهم‌ترین این معیارها عدم پذیرش دانش‌آموزانی است که دوره دبیرستان را تکمیل نکرده‌اند، بنابراین دانشگاه‌های ترکیه نیاز به وجود مدرک معادل دارند؛ اما دانشجویان فارغ‌التحصیل که دیپلم، لیسانس یا فوق لیسانس خود را در خارج از ترکیه به پایان رسانده‌اند، باید تاییدیه مدرک خود را توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) دریافت کنند. بااین‌حال، همان‌طور که گفته شد بسیاری از موسستان و دانشگاه‌ها این اجازه را می‌دهند که قبل‌از دریافت مدرک دنکلیک دانشجو در دانشگاه مشغول به تحصیل شود؛ اما باید قبل‌از ادامه تحصیل نامه‌ای را امضا کنند که اگر مدرک معادل را تحویل ندهند یا مدارکشان تقلبی باشد، در صورت اطلاع دانشگاه یا مؤسسه، ثبت‌نام و حقوق دانشجو لغو خواهد شد.

مدت زمان مورد نیاز برای انجام امورات دنکلیک

مدت زمان تکمیل معادل‌سازی مدرک دانشگاهی یک بازه زمانی 8 ماهه تا 2 ساله است و اغلب درخواست می‌شود که متقاضی برای تکمیل فرآیند دنکلیک مدرک در ترکیه در یک آزمون شرکت کند.

نحوه و مراحل دنکلیک مدرک در ترکیه

مراحل دنکلیک گواهی در ترکیه به‌صورت زیر است:

 • برای تایید صحت مدارک با دانشگاهی که دانشجو از آن فارغ‌التحصیل شده، تماس گرفته می‌شود.
 • کمیته‌ای تشکیل می‌شود تا مسیرهای تکمیل‌شده توسط دانشجو در تحصیلات دانشگاهی و میزان مطابقت آن‌ها با مسیرهای تدریس‌شده در دانشگاه‌های ترکیه را بررسی کند.
 • متقاضی از نتیجه معادل‌سازی (و طی مراحل بعدی شامل آزمون، دوره آموزشی، مسیرهایی که در صورت نیاز باید در یکی از دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کند) مطلع می‌شود.

فارغ‌التحصیلان دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پس‌از گذراندن آزمون دنکلیک، دوره آموزشی را در یکی از بیمارستان‌ها، مراکز یا داروخانه‌های ترکیه سپری می‌کنند. پس‌از مطالعه پرونده، درصورتی‌که رشته‌های پایه مورد مطالعه توسط دانشجو در دانشگاه با رشته‌های تدریس‌شده در دانشگاه های ترکیه مطابقت نداشته باشد، ممکن است دانشجو نیاز به انجام برنامه تطبیقی یا آزمون تطبیقی داشته باشد. این برنامه‌ها و آزمون‌ها به دانشجو کمک می‌کنند تا میزان دانش و تخصص خود را با رشته موردنظر در دانشگاه ترکیه مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت لزوم، درس‌های اضافی یا آزمون‌های تطابقی را پاس کنند تا بتوانند به رشته موردنظر وارد شوند.

مدارک لازم برای دنکلیک مدارک مقطع دبیرستان در ترکیه

نکات مهم دنکلیک ترکیه

در ترکیه، دنکلیک (Denklik) به معنای معادل‌سازی مدرک تحصیلی است و اهمیت بسیاری دارد. برای انجام معادلسازی مدرک تحصیلی خود در ترکیه، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • ابتدا باید مدارک تحصیلی خود را به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه و در وب‌سایت مرتبط بارگذاری کنید.
 • باید به دفاتر Denklik مربوطه در ترکیه مراجعه کنید و مدارک خود را ارائه دهید.
 • پس‌از بررسی مدارک شما، ممکن است لازم باشد در آزمون‌های تعیین سطح زبان ترکیه شرکت کنید.
 • پس‌از تأیید دنکلیک مدرک تحصیلی می‌توانید از آن برای ادامه تحصیل یا کار در ترکیه استفاده کنید.

بااین‌وجود، برای دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه، باید به موارد زیر هم توجه داشته باشید:

 • تطابق مدرک: ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که مدرک تحصیلی شما با معیارهای آموزشی و تحصیلی ترکیه تطابق دارد.
 • ترجمه مدارک: تمامی مدارک تحصیلی و سایر اسناد باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه و تایید شده باشند.
 • اعتبار مدارک: مطمئن شوید که مدارک شما اعتبار دارند و از دانشگاه یا سازمان معتبری در ایران صادر شده‌اند.
 • پروسه دنکلیک: برای انجام فرآیند دنکلیک، باید به دفتر امور بین‌الملل دانشگاه مربوطه در ترکیه مراجعه کنید و فرآیند اخذ دانشنامه خود را آغاز کنید.
 • هزینه‌ها: باید هزینه‌های مربوط به فرآیند دنکلیک و ترجمه مدارک را درنظر بگیرید.
 • زمان: فرآیند دنکلیک ممکن است زمان‌بر باشد، بنابراین بهتر است از پیش برنامه‌ریزی کنید.
 • تحصیلات تکمیلی: پس‌از اتمام فرآیند دنکلیک در دوره لیسانس می‌توانید برای ادامه تحصیل در ترکیه در دوره‌های بالاتر (مثلاً کارشناسی ارشد یا دکترا) ثبت‌نام کنید.

البته این موارد به‌عنوان راهنمای کلی ارائه شده‌اند و برای جزئیات دقیق‌تر و اطلاعات به‌روزتر لازم است به دفتر امور بین‌الملل دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید.

سخن پایانی

دنکلیک یا معادل‌سازی مدرک تحصیلی یکی از اولین و مهم‌ترین گام‌ها برای مهاجرت و ادامه تحصیل در ترکیه است که طی آن باید مراحلی را برای ترجمه، تایید و ارسال مدارک موردنیاز برای معادل‌سازی مدرک فعلی‌تان به دانشگاه یا موسسه موردنظر انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دفتر موسسه مهاجرتی اوچوش تماس بگیرید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا