لوگو اوچوش

آزمون SAT

فهرست مطالب

آزمون SAT چیست؟

اگر به‌دنبال اپلای‌کردن برای کالج هستید، بسیار مهم است که بدانید آزمون SAT چیست؟ و چگونه بر روند درخواست شما تأثیر می‌گذارد.SAT  یکی از دو آزمون استاندارد پذیرش کالج در ایالات متحده امریکا است (آزمون دیگر ACT نامیده می‌شود). این آزمون توسط College Board اداره می‌شود، که یک سازمان غیرانتفاعی است که برنامۀ PSAT و AP (Advanced Placement) را نیز مدیریت می‌کند. بسیاری از کالج‌ها به نمرات آزمون‌های SAT یا ACT به‌عنوان بخشی از فرایند پذیرش دانش‌آموزان نیاز دارند؛ بنابراین نمره SAT شما یک جزء کلیدی از برنامه‌های کالج شما است. اکنون بیایید با این آزمون بیشتر آشنا شویم و منابع، مباحث، قوانین و شرایط شرکت در آزمون SAT را بررسی کنیم.

آشنایی با آزمون SAT

آزمون SAT چیست؟ این آزمون در اصل از آزمون هوش ارتش اقتباس شده است و برای اولین بار در سال 1926 به‌عنوان یک آزمون پذیرش در کالج برگزار شد. بااین‌حال، تا سال 1933 که رئیس دانشگاه هاروارد شروع به استفاده از این آزمون برای ارزیابی متقاضیان بورسیه کرد، واقعاً مورد توجه کسی قرار نگرفته بود. او معتقد بود که این آزمون یک استاندارد مؤثر برای اندازه‌گیری پتانسیل فکری متقاضیان است. به‌مرورزمان، این دیدگاه به محبوبیت SAT کمک کرد، به‌طوری که در دهه 1940، پذیرش در این آزمون به یک الزام برای همه متقاضیان کالج در امریکا تبدیل شد و برای بیش از 300 هزار نفر در سراسر کشور برگزار شد.

در ادامه، سلطۀ SAT بر آزمون پذیرش کالج با ایجاد ACT در سال 1959 به چالش کشیده شد. اگرچه ACT در ابتدا محبوبیت بسیار کمتری نسبت به SAT داشت؛ اما به‌تدریج در غرب میانه و ایالت‌های کوهستانی امریکا جا افتاد و در سال 2010، از SAT پیشی گرفت و تبدیل به محبوب‌ترین آزمون پذیرش کالج در امریکا شد. به‌همین‌دلیل و برای افزایش رقابت با ACT، SAT در سال 2016 دستخوش تغییرات بزرگی شده است. البته هدف و شکل اصلی آزمون، یکسان باقی ماند (این آزمون هنوز یک آزمون چند گزینه‌ای است که برای تصمیم‌گیری در مورد پذیرش دانشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد)؛ اما ساختار و محتوای آن تغییر کرد. خوشبختانه این تغییرات مؤثر هم واقع شدند؛ زیرا در سال 2018، SAT، عنوان خود را از ACT بازپس‌گرفت و بار دیگر به محبوب‌ترین آزمون پذیرش کالج تبدیل شد.

سرانجام در ژانویه 2022، College Board یکی از مهم‌ترین تغییرات را در آزمون SAT در 35 سال اخیر اعلام کرد: «SAT دیجیتال (کامپیوتری) می‌شود». این بدان معنا است که دانش‌آموزان به‌جای تیک‌زدن پاسخ‌های خود با مداد بر روی برگه‌های پاسخ، آزمون را روی لپ‌تاپ یا تبلت خود ارائه می‌دهند. بااین‌حال، این امتحان را نمی‌توان از خانه انجام داد و همچنان در یک مرکز تست با یک پروسۀ مخصوص انجام می‌شود.

علاوه‌براین، مدت زمان آزمون از سه ساعت به دو ساعت با سؤالات کمتر نسبت به آزمون کاغذی کاهش یافته است و میانگین زمانی که دانش‌آموزان می‌توانند برای یک سؤال اختصاص دهند، افزایش می‌یابد. مهمتر از همه، این آزمون اکنون در حال هوشمندشدن است؛ یعنی سازگاری آن، بخش به بخش خواهد بود. به این معنی که اگر دانش‌آموزی در بخش اول عملکرد خوبی داشته باشد، بخش دوم برایش سخت‌تر می‌شود؛ اما اگر دانش‌آموزی در بخش اول ضعیف عمل کند، بخش دوم برای او آسان‌تر خواهد بود.

مباحث و بخش‌های آزمون SAT

انواع SAT

آزمون SAT دو نوع عمومی و موضوعی دارد. دانستن انواع این آزمون، به درک بهتر اینکه آزمون SAT چیست؟ کمک میکند. نوع عمومی SAT همان چیزی است که در این مطلب قرار است درباره آن صحبت کنیم و اصولاً برای پذیرش در دانشگاه کافی است؛ اما برای دریافت پذیرش از بعضی دانشگاه‌ها در برخی رشته‌ها، قبولی در SAT موضوعی نیز لازم است. اگر برای یک کالج انتخابی درخواست می‌دهید، احتمالاً باید نمرات حداقل دو آزمون SAT را ارسال کنید. معروف‌ترین آزمون‌های SAT موضوعی عبارت‌اند از:

 • SAT Biology E/M؛
 • SAT شیمی؛
 • SAT فیزیک؛
 • SAT تاریخ ایالات متحده؛
 • تاریخچۀ جهانی SAT؛
 • ادبیات SAT؛
 • SAT ریاضی سطح 1؛
 • SAT ریاضی سطح 2؛
 • زبان‌های خارجی؛
 • زبان‌های خارجی با گوش‌دادن.

مباحث و بخش‌های آزمون SAT

SAT یک آزمون استاندارد است که مهارت‌های دانش‌آموز را در سه حوزه اصلی می‌سنجد: خواندن، ریاضی و نوشتن. دانش‌آموزان در کلاس‌های 11 و 12 آزمون SAT را می‌دهند تا بتوانند نمرات خود را به‌عنوان بخشی از فرایند درخواست کالج، به کالج‌ها ارسال کنند. برای درک کامل این پرسش که آزمون SAT چیست؟ به جدول زیر توجه کنید.

بخش

زیربخش

زمان

تعداد سوالات

محتوا

خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد

خواندن

65 دقیقه

52

خواندن و واژگان در متن

نوشتن

35 دقیقه

44

گرامر و نحوۀ استفاده از نکات گرامری

ریاضی

80 دقیقه؛ 1 بخش 55 دقیقه‌ای با ماشین حساب و 1 بخش 25 دقیقه‌ای بدون ماشین حساب

58

جبر، حل مسئله و تجزیه و تحلیل داده‌ها، ریاضی پیشرفته، موضوعات اضافی (هندسه، مثلثات و پیش حساب)

شرایط و قوانین آزمون SAT

هزینه و زمان ثبت نام

SAT در ماه‌های مارس، مه، آگوست، اکتبر و دسامبر هر سال انجام می‌شود. آزمون جدید SAT، دو تاریخ دیگر را برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کند. دانش‌آموزان در هر یک از این ماه‌ها می‌توانند در آزمون‌ها حاضر شوند و محدودیتی برای شرکت در این آزمون ندارند؛ یعنی به‌تعداد دفعاتی که این آزمون‌ها در یک سال برگزار می‌شوند، می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند.

اگرچه آزمون SAT منشأ امریکایی دارد؛ اما در حال حاضر، قبولی در این آزمون به‌منظور تحصیل در ترکیه و ورود به کالج و دانشگاه هم مورد پذیرش قرار می‌گیرد؛ بنابراین شما می‌توانید برای شرکت در آزمون SAT از کشور ترکیه اقدام کنید. در حال حاضر نزدیک‌ترین تاریخ‌های آزمون SAT به‌ترتیب 4 می‌(مهلت ثبت‌نام: تا 19 آپریل) و اول ژوئن (مهلت ثبت‌نام: تا 17 می)  2024 هستند. هزینه ثابت ثبت‌نام این آزمون در حال حاضر حدود 60 دلار، و هزینه منطقه‌ای آن نیز حدود 50 دلار است.

برای کسب اطلاع بیشتر از تاریخ اعلام نتایج آزمون SAT و اعتراض به نتایج، شرایط و قوانین آزمونSAT ، کلاس‎‌های آمادگی آزمون SAT و هزینه آنها، می‌توانید با متخصصان اوچوش ارتباط برقرار کنید.

منابع آزمون SAT

حال، وقت آن است که بدانیم منابع آزمون SAT چیست؟ در حال حاضر منابع و کتاب‌های زیادی برای آمادگی آزمون  SAT وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها را در لیست زیر می‌بینید:

 • The New SAT – ۱,۵۰۰ Practice Questions;
 • The Critical Reader 2nd Edition – The Complete Guide to SAT Reading;
 • BARRON’S SAT 2400;
 • Novas SAT Prep Course;
 • Master the SAT 2015;
 • The Official SAT Study Guide.

اما اگر به‌دنبال منابع رایگان برای آمادگی در آزمون هستید، بهترین گزینه‌های در دسترس شما به شرح زیر خواهند بود:

College Board

College Board یک سازمان غیرانتفاعی است که SAT را مدیریت می‌کند. این گروه اطلاعات رسمی مورد نیاز، از جمله مهلت ثبت‌نام و چک لیستی از مواردی را که باید در روز امتحان همراه خود داشته باشید، ارائه می‌دهد.

شما می توانید منابع متعددی را در وب‌سایت College Board بیابید تا به شما در آمادگی برای امتحان کمک کند. این گروه نمونه سؤالات رایگان و تست‌های تمرینی رایگان SAT را منتشر می‌کند تا بتوانید امتحان واقعی را در منزل شبیه‌سازی کنید. تست‌های تمرینی با کلیدهای پاسخ دقیق ارائه می‌شوند و به شما بینشی در مورد نحوه امتیازدهی SAT ارائه می‌دهند. شما همچنین می‌توانید به یک گروه مطالعاتی SAT بپیوندید و نمونه برنامه مطالعاتی 16 هفته‌ای College Board را دنبال کنید.

Khan Academy

آکادمی خان تعدادی منبع آنلاین رایگان برای دانش‌آموزان در بسیاری از دوره‌ها و موضوعات SAT فراهم می‌کند. این سازمان همچنین با College Board همکاری می‌کند تا آزمون‌های تمرینی SAT را که برای هر دانش‌آموزی به‌صورت شخصی‌سازی‌شده ارائه دهد. علاوه‌بر سؤالات تمرین SAT، دانش‌آموزان می‌توانند نکات تست‌زنی را از طریق فیلم‌ها و درس‌های تعاملی این وب‌سایت بیاموزند.

The Princeton Review

ممکن است پرینستون ریویو را به‌عنوان سازمانی که کتاب‌های آمادگی آزمون را منتشر می‌کند، بشناسید؛ اما این شرکت چندین منبع رایگان SAT را نیز در وب‌سایت خود منتشر می‌کند. شما می‌توانید یک آزمون تمرینی رایگان SAT را به‌صورت آنلاین انجام دهید و بازخورد جامع دریافت کنید. همچنین می‌توانید در دوره‌های آنلاین رایگان شرکت کنید.

Kaplan

کاپلان که به‌دلیل ارائه منابع آمادگی آزمون با کیفیت بالا شناخته شده است، چندین دورۀ آمادگی آنلاین SAT را هم برگزار می‌کند. اگرچه بسیاری از این موارد نیاز به پرداخت هزینه دارند؛ اما این شرکت همچنین یک آزمون آزمایشی SAT را به‌صورت رایگان براساس تقاضا ارائه می‌دهد. پس‌از اتمام این آزمون، دانش‌آموزان، گزارش نمره دقیقی دریافت خواهند کرد. آن‌ها همچنین می‌توانند به‌مدت دو هفته به فیلم‌های آموزشی دسترسی داشته باشند.

PrepScholar

اگر به‌دنبال راهنمای مطالعه SAT هستید، PrepScholar یک برنامه آنلاین جامع خوب برایتان دارد. این راهنما با اصول اولیه آزمون شروع می‌شود و به سؤالاتی مانند «SAT چیست؟» و «چهار بخش امتحان چیست؟» پاسخ می‌دهد. پس‌از پوشش مؤلفه‌های اساسی، این راهنمای مطالعه، هر بخش از آزمون SAT را به‌طور عمیق بررسی می‌کند و محدودۀ امتیاز و صدک‌های SAT را تجزیه می‌کند. اگر نمی‌دانید از کجا شروع به مطالعه برای این آزمون کنید، PrepScholar الگوهایی را در مورد نحوۀ ایجاد یک برنامه مطالعاتی برای شما ارائه می‌دهد.

Magoosh

برخی از مواد آماده‌سازی آزمون Magoosh با هزینه ارائه می‌شوند. بااین‌حال، این سازمان چندین منبع آماده‌سازی آنلاین رایگان SAT را در وبلاگ خود ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان می‌توانند در آزمون تمرینی SAT رایگان Magoosh شرکت کنند و نکات مطالعه و استراتژی‌های آزمون‌دهی را از طریق کانال YouTube آن‌ها ببینند. اگر فقط چند دقیقه فرصت دارید، می‌توانید به سؤال SAT روز پاسخ دهید یا با فلش کارت تمرین کنید. مگوش همچنین یک کتاب راهنمای الکترونیکی مطالعه آنلاین رایگان SAT را منتشر می‌کند.

نمرات آزمون SAT

نمرات آزمونSAT

سیستم امتیازدهی آزمون SAT چیست؟ هر یک از سه بخش امتحان SAT به‎‌طور جداگانه به شما سه نمرۀ جدا برای آزمون SAT می‌دهند. سپس این نمرات برای تشکیل نمرۀ کلی SAT ترکیب می‌شوند. کالج‌ها و دانشگاه‌ها امتیاز هر مهارت را به طور جداگانه و همچنین نمره کلی SAT را بررسی می‌کنند.

آزمون SAT به داوطلب برای پاسخ صحیح امتیاز می‌دهد. به هر پرسشی که به‌درستی پاسخ داده شود یک امتیاز تعلق می‌گیرد. سؤالات نادیده گرفته‌شده یا اشتباه، نمرۀ خام شما را اضافه یا کم نمی‌کنند. سپس این عدد از طریق فرایندی به نام معادل‌سازی به یک نمره مقیاس‌بندی‌شده تبدیل می‌شود در واقع نمرۀ خام شما که می‌تواند بین 20 تا 80 امتیاز در بخش ریاضی و خواندن باشد، طی یک فرایند آماری به نام معادل‌سازی به یک نمرۀ مقیاس‌شده (گزارش‌شده در مقیاس 200-800) تبدیل می‌شود. با جمع زدن نمرۀ این دو بخش، نمرۀ نهایی شما عددی بین 400 تا 1600 خواهد بود. بخش مقاله نوشتاری (انشاء) هم به‌صورت جدا براساس مقیاس 0-6 نمره‌دهی می‌شود که 6 بالاترین امتیاز آن است. این امتیاز را هم می‌توان با مقیاس 200-800 معادل‌سازی کرد؛ اما نمره نهایی اصولاً همان مجموع نمرات ریاضی و ریدینگ خواهد بود.

در حال حاضر، میانگین نمره SAT در حدود  1068است؛ اما مشخصاً این عدد هر سال تغییر خواهد کرد. به‌طورکلی برای ورود به یک مدرسه سطح بالا احتمالاً باید نمره‌ای در حدود 1500 یا بالاتر را کسب کنید؛ اما برای یک دانشگاه دولتی معمولی ممکن است نمره 1050 هم خوب باشد.

امتحان SAT به چه زبانی است؟

امتحان SAT به چه زبانی است؟

این آزمون در همه جای دنیا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آن هم فقط عکس پرسنلی و پاسپورت هستند. آزمون SAT به‌طورکلی از کنکور سراسری کشور خود ما ساده‌تر است و مباحث کمتری را پوشش می‌دهد. همچنین خوشبختانه بسیاری از کشور‌های دنیا، مانند ترکیه برای ورود به دانشگاه، نتایج این آزمون را از دانشجویان بین‌المللی می‌پذیرند؛ مثلاً شما با کسب نمره بالای 140 از این آزمون می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در رشته پزشکی تحصیل کنید.

سخن پایانی

به‌منظور دریافتن پاسخ این پرسش که آزمون SAT چیست؟ باید بگوییم، اگرچه آزمون SAT رایج‌ترین ارزیابی برای دانش‌آموزان دبیرستانی است و تقریباً توسط همه کالج‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده و سراسر جهان پذیرفته می‌شود؛ اما دلایل دیگری هم وجود دارند که نشان می‌دهند چرا یک دانشجو باید SAT را انجام دهد. SAT نشان می‌دهد که شما چگونه مهارت‌های فکرکردن، نوشتن و خواندن مورد نیاز برای تحصیل در دوره کالج را به کار می‌گیرید و همچنین فرصتی برای دریافت کمک هزینه تحصیلی را برای شما فراهم می‌کند. در واقع بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها به دانشجویان جدید خود، براساس نمرات SAT آن‌ها بورسیه تحصیلی را اعطا می‌کنند.

سوالات متداول درباره آزمون SAT :

مهلت ثبت‌نام معمولاً چند هفته قبل از تاریخ آزمون به پایان می‌رسد. به عنوان مثال:

 • برای آزمون 9 مارس 2024، آخرین مهلت ثبت‌نام 23 فوریه 2024 است.
 • برای آزمون 1 ژوئن 2024، آخرین مهلت ثبت‌نام 16 می 2024 است.

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون SAT عبارتند از پاسپورت ٬ اطلاعات تحصیلی (محل تحصیل و مقطع تحصیلی) و عکس دیجیتالی بیومتریک

تاریخ‌های برگزاری آزمون SAT در سال 2024 عبارتند از:

 • 9 مارس 2024
 • 4 می 2024
 • 1 ژوئن 2024
 • 24 اوت 2024
 • 5 اکتبر 2024
 • 2 نوامبر 2024
 • 7 دسامبر 2024

شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سایت رسمی کالج بورد برای آزمون SAT ثبت‌نام کنید و یا با موسسه اوچوش در ارتباط باشید به صورت رایگان ثبت نام بشید!

هزینه ثبت‌نام برای دانشجویان بین‌المللی 60 دلار است. هزینه‌های اضافی ممکن است شامل هزینه منطقه‌ای، هزینه ثبت‌نام دیرهنگام و هزینه‌های مرکز آزمون باشد.

آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

آزمون SAT شامل سه بخش اصلی است: ریاضی، خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد (EBRW)، و مقاله‌نویسی (اختیاری).
اسکرول به بالا