لوگو اوچوش
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در هر دانشگاه متفاوت است. در بیشتر دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، پیش‌نیاز ورود به این رشته، فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم است. معدل داوطلبان از جمله عوامل تأثیرگذار در پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه است. هرچه معدل فرد بالاتر باشد، احتمال ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه بیشتر خواهد بود.

فهرست مطالب

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

لازم به ذکر است که تعدادی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در ترکیه قرار دارند و تمامی آن‌ها امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به‌طور کلی به شرح زیر است:

  • مدرک دیپلم؛
  • مدرک زبان؛
  • تمکن مالی؛
  • سوابق تحصیلی؛
  • قبولی در آزمون مربوطه.

همچنین برخی مدارک دیگر نیز برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باید ارائه شوند که شامل موارد زیر هستند:

  • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه؛
  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم؛
  • ترجمه رسمی ریز نمرات؛
  • مدرک زبان؛
  • پرداخت هزینه‌های لازم.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

وقتی به مهاجرت تحصیلی و انتخاب یک کشور برای تحصیل فکر می‌کنید، باید تمام جوانب و مزایای هر کشور را درنظر بگیرید. در ادامه قصد داریم به مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه اشاره کنیم:

نزدیک‌بودن به ایران

نزدیکی به ایران از یک سو و قرارگرفتن در قلب اروپا و آسیا ازسوی‌دیگر، ترکیه را به یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است. نزدیکی به ایران و امکان دسترسی آسان به خانواده و فرهنگ مادری، یکی از مزایای بارز تحصیل در ترکیه است.

هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی معروف مانند آمریکا و انگلیس بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. همچنین، هزینه‌های زندگی در این کشور نیز بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی است. ازسوی‌دیگر ترکیه یک کشور گردشگری است و همین موضوع باعث می‌شود که در بیشتر ایام سال تخفیف‌های بسیار خوبی برای گردشگران و ساکنان ارائه شود. این تخفیف‌ها می‌توانند به‌صورت مستقیم بر مخارج زندگی دانشجویان تأثیر بگذارند.

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمونامکانات پیشرفته در دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه با امکانات پیشرفته و استفاده از فناوری‌های مدرن، به دانشجویان فرصتی برای یادگیری بهتر و کسب تجربه بیشتر را می‌دهند. رشته دندانپزشکی نیز به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

امکان ارائه برنامه‌های درسی به زبان انگلیسی

امکان ارائه برنامه‌های درسی به زبان انگلیسی و برگزاری دوره‌های زبان انگلیسی نیز از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه است؛ درنتیجه دانشجویان می‌توانند بدون نیاز به دانش زبان ترکی در این کشور تحصیل کنند.

ارائه بورسیه تحصیلی

دولت ترکیه برنامه‌های مختلفی برای کمک به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که شامل بورسیه برای دانشجویان با عملکرد برتر می‌شود. این بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل و زندگی را تا حد زیادی پوشش می‌دهند و به دانشجویان امکان مطالعه رایگان در دانشگاه‌های معتبر ترکیه را خواهند داد.

مدارک معتبر در سطح جهانی

مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهانی معتبر هستند و دانشجویان می‌توانند پس‌از اتمام تحصیلات خود در ترکیه، به‌راحتی وارد بازار کار جهانی شوند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، به زبان تدریس و نوع دانشگاه بستگی دارد. بااین‌حال، همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه این است که هزینه‌ها نسبتاً پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی هستند.

در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، هزینه‌های تحصیل بین 2 تا  8هزار دلار در سال است؛ اما در دانشگاه‌های خصوصی، این هزینه بسته به عواملی مانند طبقه‌بندی بین‌المللی دانشگاه و مقطع تحصیلی، بین 10 تا 30 هزار دلار در سال خواهد بود.

علاوه‌بر شهریه، دانشجویان باید هزینه‌های دیگری مانند تجهیزات و ابزار، خوابگاه، غذا، کتاب، رفت‌وآمد و بیمه را نیز درنظر بگیرند. در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجوان می‌توانند ابزارهای مورد نیاز خود را از دانشجویان سال‌های بالاتر دریافت کنند تا هزینه‌ها را کاهش دهند.

تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و این دو دسته از نظر شرایط و هزینه‌های تحصیل متفاوت هستند. درحالی‌که شرایط تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ساده‌تر است، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر هستند. بااین‌حال، از نظر کیفیت آموزشی و اعتبار مدرک، تفاوتی بین این دو دسته دانشگاه وجود ندارد.

استقبال بسیاری از دانشجویان، بومی و بین‌المللی، از دانشگاه‌های ترکیه، به‌دلیل شهریه کمتر آن‌ها است. این موضوع سبب شده است که شرایط پذیرش در این دانشگاه‌ها، الزام شرکت در آزمون‌هایSAT  و YOS را شامل شود. پس‌از کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها، دانشجویان می‌توانند تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را آغاز کنند.

شرایط ثبت‌نام در رشته دندانپزشکی برای بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بدون آزمون است. ازآنجاکه برای موفقیت در آزمون‌های YOS، تقویت مهارت‌های تست‌زنی و تسلط به دروس بسیار مؤثر است، خیلی‌ها ترجیح می‌دهند بدون آزمون وارد دانشگاه‌های خصوصی شوند. از سویی، تسلط به زبان انگلیسی و ترکی برای آزمون‌های SAT و YOS ضروری است؛ اما برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون، الزامی برای تسلط به این دو زبان وجود ندارد و دانشجویان پس‌از پذیرش می‌توانند با شرکت در دوره‌های مهارت زبانی، آن‌ها را تقویت کنند.

زبان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

در ترکیه، امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی به دو زبان انگلیسی و ترکی وجود دارد. برای تحصیل به زبان ترکی، متقاضیان باید در آزمون TÖMER عملکرد قابل‌قبولی داشته باشند یا در آزمون زبان دانشگاه موردنظر قبول شوند. همچنین، برای تحصیل به زبان انگلیسی، متقاضیان باید با داشتن مدارک معتبری مانند TOEFL و IELTS توانایی زبانی خود را اثبات کنند یا در آزمون زبان دانشگاه موردنظر قبول شوند.

اگر زبان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را انگلیسی انتخاب کنید، ممکن است این تصور را داشته باشید که آشنایی با زبان ترکی اهمیت زیادی ندارد؛ اما در طول دوره آموزش عملی، دانشجویان برای ارتباط با بیماران، نیازمند آشنایی با زبان ترکی هستند. از سویی این موضوع را هم درنظر داشته باشید که هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ترکی معمولاً ارزان‌تر از زبان انگلیسی است؛ اما در برخی دانشکده‌ها، تفاوت قابل‌توجهی میان هزینه‌های دو زبان وجود ندارد.

مدت زمان تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

برای افرادی که برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه اقدام کرده‌اند این یک سوال مهم است که مدت تحصیل در این رشته چقدر است و چند سال می‌توانند به عنوان دانشجوی رشته دندانپزشکی در خاک این کشور اقامت کنند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه معمولاً شامل دوره‌های پیش‌درمانی و درمانی می‌شود و بستگی به نوع برنامه تحصیلی و دانشگاهی که انتخاب شود دارد. به طور کلی، دوره تحصیل دندانپزشکی در ترکیه حدود 5 تا 6 سال است. این مدت شامل سال‌های پیش‌درمانی، درمانی و ترمیمی است که دانشجو باید پشت سر بگذارد تا مجوز تمامیت تحصیلی (lisans) را دریافت کند.

پس اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید و می‌خواهید بدانید که تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه چند سال است، باید بدانید که 5 تا 6 سال میهمان این کشور هستید.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بسته به دانشگاه، نوع دانشگاه که دولتی یا خصوصی باشد و زبان تدریس متفاوت است. به صورت کلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ترکی در یک دانشگاه دولتی سالیانه یک هزار تا 3 هزار دلار و برای تحصیل در همین دانشگاه و رشته با زبان انگلیسی باید 2 تا 5 هزار دلار سالیانه پرداخت کنید.

همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی معمولاً بالاتر است و می‌تواند بین 10 تا 25 هزار دلار در سال متغیر باشد.

 

سخن پایانی

همان‌طور که به‌تفصیل بیان شد، شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نسبت به هر دانشگاه متفاوت است؛ اما تسلط بر زبان‌های اصلی مانند زبان ترکی و زبان انگلیسی انتخاب‌های پیش روی شما را به‌شدت بالا خواهند برد. پیشنهاد می‌کنیم شرایط خاص خود را با مشاوران مؤسسۀ اوچوش در میان بگذارید.

اسکرول به بالا