لوگو اوچوش
تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه یک فرصت عالی و جذاب برای دانشجویانی است که قصد دارند در گرایش‌های مختلف این رشته مانند دندان‌پزشکی یا داروسازی تحصیل کنند. یکی از مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه، سادگی آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های این کشور نسبت به کنکور ایران است. همچنین، تنوع بورسیه‌های تحصیلی و حضور و فعالیت دانشگاه‌های برتر جهان در ترکیه، این کشور را به یک مقصد جذاب برای دانشجویان خارجی و متقاضی رشته‌های پزشکی تبدیل کرده است. اگر این موضوع فکرتان را درگیر کرده است، با ما همراه باشید تا جوانب مختلف آن را بررسی کنیم.

 

فهرست مطالب

آشنایی با تحصیل در رشتۀ پزشکی در ترکیه

یکی از مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه، امکان تحصیل دوزبانه است؛ به این معنا که دانشجوها می‌توانند به زبان ترکی یا انگلیسی درس بخوانند. پس‌از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان، مدارک دانشگاهی دریافت می‌کنند که از طریق آن می‌توانند به بهترین و پیشرفته‌ترین کشورها بروند و تحصیل یا کار کنند.

مدت ‌زمان تحصیل پزشکی در ترکیه، ۶ سال است. این مدت، شامل آموزش تئوری در سال‌های اول و دوم، آشنایی با بیماری‌ها به‌صورت تئوری و عملی در سال سوم، و آموزش عملی در بیمارستان‌های دانشگاه در سال‌های چهارم و پنجم می‌شود. در نهایت، در سال ششم، دانشجویان همچون پزشکان در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند و تجربه‌ واقعی و عملی به‌دست می‌آورند.

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

هزینه رشته پزشکی در ترکیه

هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه در هر دانشگاه، متغیر است. در دانشگاه‌های دولتی، هزینه سالیانه تحصیل در رشته پزشکی معمولاً از ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار است، درحالی‌که در دانشگاه‌های خصوصی، شهریه‌ها از 10 هزار تا 25 هزار دلار در سال متغیر خواهد بود. با توجه به اینکه قبولی در آزمون YÖS  برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ممکن است کمی دشوار باشد و رقابت در میان دانشجویان برای این مقطع بالا است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه تحصیل کنند.

دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی

برای دانشجویانی که در آزمون YÖS موفق می‌شوند و نمره قبولی برای ورود به دانشگاه‌های دولتی را از طریق آن کسب می‌کنند، فرصت دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد. این بورسیه، شامل تخفیف یا حتی معافیت از پرداخت هزینه‌های تحصیلی است. دانشجویانی که در سال‌های اول یا دوم با نمرات بسیار خوب، توانایی خود را ثابت می‌کنند، می‌توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. از طرفی، برخی دانشگاه‌های دولتی در ترکیه اقامت رایگان را برای دانشجویان خود درنظر گرفته‌اند که این امکان برای دانشجویان بین‌المللی نیز وجود دارد.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه

ورود به دانشگاه‌های برتر ترکیه و تحصیل در رشته پزشکی در این کشور نیازمند قبولی در آزمون ورودی است. آزمون‌های پذیرش پزشکی عمومی در شهرهای مختلف ترکیه برگزار می‌شود؛ اما آزمون برای ورود به دوره‌های تخصص پزشکی فقط در آنکارا برگزار می‌شود.

هر دانشگاه پزشکی در ترکیه شرایط پذیرش خاص خود را دارد؛ بنابراین، متقاضیان باید با شرایط و الزامات مربوط به هر دانشگاه آشنا شوند و در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند تا فرصتی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر پزشکی ترکیه را به‌دست آورند. به‌طور کلی، شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه به شرح زیر است:

 • مدرک دیپلم؛
 • قبولی در آزمون مورد تأیید دانشگاه؛
 • مدرک زبان؛
 • مدارک نشان‌دهندۀ تمکن مالی.

همچنین برای ثبت‌نام در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه، علاوه‌بر شرایط عمومی ورود، به مدارکی دیگر نیاز است. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان ترکیه در کشور مبدأ؛
 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان ترکیه در کشور مبدأ؛
 • پاسپورت و مدارک شناسایی و اطلاعات هویتی؛
 • ارائه نتایج آزمون YOS یا آزمون‌های بین‌المللی شامل ACT یا SAT؛
 • مدارک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی؛
 • انگیزه‌نامه.

آزمون‌های ورودی رشته پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در یکی از آزمون‌های ورودی مربوطه شرکت کنید. آزمون‌های ورودی رشته پزشکی در ترکیه برای ارزیابی دانشجوها و ورود به دانشگاه‌های این کشور شامل موارد زیر هستند:

 • آزمونYÖS
 • آزمون SAT

برخی دانشگاه‌ها آزمون YÖS یا آزمون SAT را به‌عنوان شاخصی برای قبولی دانشجوها می‌پذیرند؛ بنابراین متقاضیان باید براساس نیاز دانشگاه موردنظر خود یکی از این آزمون‌ها را انتخاب کنند.

آزمون  YÖS

آزمون YÖS در هر دانشگاه به‌صورت جداگانه برگزار می‌شود؛ بنابراین، دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در یک دانشگاه خاص، باید در آزمون YÖS آن دانشگاه شرکت کنند. به‌عنوان مثال، برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه استانبول، متقاضیان موظف به شرکت در آزمون YÖS این دانشگاه هستند.

آزمون  SAT

آزمون SAT که تعداد شرکت‌کنندگان در آن برای ورود به رشته پزشکی در ترکیه رو به افزایش است، در بیش‌از هزار شعبه در سراسر جهان برگزار می‌شود. این آزمون به‌عنوان یک معیار ارزیابی برای دانشجویان ۱۸ سال به بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از پرکاربردترین آزمون‌ها برای ورود به رشته پزشکی در ترکیه است. برای پذیرش در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه قاضی یا دانشگاه آنکارا باید در این آزمون شرکت کنید. آزمون SAT دو بخش دارد؛ بخش اول شامل سوالات هوش و زبان انگلیسی و بخش دوم شامل اطلاعات علوم پایه است.

پس‌از قبولی در آزمون‌های SAT یا YÖS و پایان دوره پزشکی عمومی، دانشجویان علاقه‌مند به تخصص پزشکی در ترکیه باید در آزمون TUS شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون تنها برای دانشجویانی که قصد دریافت تخصص در پزشکی در ترکیه را دارند، برگزار می‌شود. در این آزمون، میزان دانش عمومی دانشجو در زمینه‌ اطلاعات پزشکی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

به روزرسانی تحصیل پزشکی در ترکیه(بدون کنکور)

 

پزشکی بدون کنکور در ترکیه

برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه را دارند، این سوال وجود دارد که آیا امکان تحصیل در این رشته بدون آزمون ورودی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در سال 2024 شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه در برخی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه فراهم شده است. اما دانشجویان برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه باید از شرایط خاصی برخوردار باشند. یکی از شرایط تحصیل بدون آزمون ورودی در ترکیه، این است که معدل دانشجویان حداقل 19 باشد. ضمن اینکه شرط سنی برای چنین اقدامی حداقل 18 و حداکثر 21 سال است.

مسلم است که دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی بدون آزمون در دانشگاه‌های ترکیه باید از شایستگی‌های تحصیلی، شرایط سنی و رزومه تحصیلی خوبی برخوردار باشند. شما با کمک موسسه مهاجرتی اوچوش، می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و برای دانشگاه‌های خصوصی بدون پرداخت هزینه دریافت پذیرش، ثبت نام کنید.

شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

داشتن مدرک دیپلم یکی از شرایط اولیه تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه است. البته به شرطی که از شرایط سنی که حداقل 18 و حداکثر 21 سال است برخوردار باشید و در ضمن معدل شما حداقل 19 باشد. علاوه بر اینها، ارائه مدرک زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) با توجه به زبان دوره موردنظر دانشجو یکی از الزامات پذیرش بدون کنکور در ترکیه است. اگر مسلط به زبان انگلیسی یا ترکی نیستید، باید در کلاس‌های آمادگی زبان شرکت کنید.

نکته قابل توجه این است که اگر در دانشگاه‌ دولتی برای تحصیل در رشته پزشکی بدون آزمون ورودی پذیرفته شدید، بدون نیاز به هزینه می‌توانید در دانشگاه تحصیل کنید. در غیر اینصورت و نهایی شدن پذیرش شما در دانشگاه خصوصی، شما باید گواهی تمکن مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه را ارائه دهید. البته اوچوش امکان دریافت پذیرش را به صورت رایگان برای شما فراهم کرده است؛ اما شهریه دانشگاه را باید پرداخت کنید.

هزینه و شهریه پزشکی بدون کنکور ترکیه

همانطور که گفتیم، در صورت نهایی شدن پذیرش شما در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی، شما باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنید. در ادامه شهریه سالانه برخی از دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل بدون کنکور را فراهم کرده‌اند ارائه کرده‌ایم.

دانشگاه مال تپه: ۱۷۵۰۰ دلار

دانشگاه آتیلیم: ۱۵۰۰۰ دلار

دانشگاه لقمان حکیم: ۲۰۰۰۰ دلار

دانشگاه مدیپول آنکارا: ۲۹۰۰۰ دلار

دانشگاه آجی بادم: ۲۷۰۰۰ دلار

دانشگاه آلتینباش: ۲۵۰۰۰ دلار

دانشگاه بیرونی: ۲۳۰۰۰ دلار

دانشگاه ایستینیه: ۲۰۰۰۰ دلار

دانشگاه مدیپول استانبول: ۲۳۵۰۰ دلار

دانشگاه باهچه شهیر: ۲۵۰۰۰ دلار

دانشگاه یدی تپه: ۲۷۵۰۰ دلار

دانشگاه باشکنت: ۸۵۰۰۰ لیر

دانشگاه های پزشکی بدون کنکور ترکیه

آجی بادام

آجی بادام یکی از دانشگاه‌های خصوصی برتر ارائه‌دهنده رشته پزشکی در ترکیه است. این دانشگاه دارای رتبه ۵۶۶ در بین بهترین دانشگاه‌های جهان و رتبه ۹ در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارد.

دانشگاه یدی تپه

یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، دانشگاه یدی تپه است. رتبه این دانشگاه در ترکیه ۲۶ و در بین دانشگاه‌های جهان ۱۸۶۱ است.

دانشگاه باهچه شهیر

این دانشگاه خصوصی هم در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است و از جمله دانشگاه‌هایی است که امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را فراهم می‌کند. این دانشگاه دارای ۹ دانشکده است و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی از جمله پزشکی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشگاه باهچه شهیر در بین دانشگاه‌های برتر ترکیه در جایگاه ۴۰ و در بین دانشگاه‌های برتر دنیا ۱۶۹۸ است.

دانشگاه مدیپول

 یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، مدیپول است که رتبه 74 را در بین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه 1200 تا 1500 را در بین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است.

دانشگاه آیدین

رتبه دانشگاه آیدین در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه ۳۱ و در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا ۶۰۰ الی ۸۰۰ است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است.

به غیر از مواردی که معرفی کردیم، دانشگاه‌های دیگری چون، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه بیرونی، دانشگاه آتیلیم، دانشگاه آلتینباش، دانشگاه اسکودار، دانشگاه هالیچ، دانشگاه اطلس، دانشگاه نیشانتاشی، دانشگاه بیکنت، دانشگاه گلیشیم، دانشگاه بیکنت، دانشگاه اوکان، دانشگاه لقمان حکیم، دانشگاه مدیپول آنکارا و… امکان تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی در ترکیه را فراهم کرده‌اند.

مدرک زبان برای تحصیل رشته پزشکی ترکیه

همان‌طور که اشاره کردیم، تحصیل در ترکیه با دو زبان ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است. برای تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی، متقاضیان باید یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی را دریافت کنند. چند نوع مدرک زبان برای تحصیل رشته پزشکی ترکیه شامل موارد زیر است:

 • PTE
 • TOEFL
 • IELTS

همچنین آن‌ها می‌توانند در آزمون زبان دانشگاه موردنظر نمره قبولی کسب کنند و وارد دانشگاه شوند. ازسوی‌دیگر، برای تحصیل به زبان ترکی، مدرک زبان ترکی مانند TÖMER یا قبولی در آزمون زبان ترکی دانشگاه الزامی است.

 

سخن پایانی

اگر قصد دارید تحصیل پزشکی در ترکیه را به‌عنوان یکی از رده‌بالا‌ترین رشته‌های تحصیلی در دنیا انتخاب کنید، باید سختی‌های مربوط به آن را هم به جان بخرید. از جملۀ این سختی‌ها می‌توان آشنایی کامل به زبان‌های خارجی و کسب نمره بالا در آزمون‌های ورودی مختلف دانشگاه‌ها اشاره کرد.

اسکرول به بالا